Korduma kippuvad küsimused

Mis on Greenline House?
Greenline House on veebipõhine platvorm, mille abil arvutatakse ja kuvatakse puitmajade tootmise süsinikjalajälge ehk mõju globaalsele kliimamuutusele. 

Kuidas see toimib?
Majatootjad sisestavad kalkulaatorisse oma materjaliarvestuse ning kulutatavad töötunnid, mille alusel arvutatakse hällist-väravani olelusringimetoodika põhjal valmis majakarbi süsinikjalajälg. 

Kui usaldusväärne arvutusmetoodika on?
Kasutatud olelusringimetoodika põhineb ISO 14067 süsinikjalajälje arvutamise standardil ning materjalide süsinikjalajälgede arvutamisel kasutatakse Euroopa Liidu olelusringi referentsandmebaasi ELCD3, teaduslikku kirjandust või konkreetsete ehitusmaterjalide tootedeklaratsioone (Environmental Product Declarations). Sellisel meetodil arvutatud jalajälg ei pretendeeri täieulatusliku olelusringianalüüsi täpsusele, mistõttu saadud süsinikjalajälje arvutusi tuleks eelkõige vaadelda indikatiivsena.

Miks arvutatakse ainult puitmajade jalajälgi?
Tegelikult arvutatakse paralleelselt puitmaja jalajäljele ka samade mõõtmetega keskmise kivimaja jalajälg, seda võrdlust on näha iga märgise leheküljel. Puitmajade ja kivimajade põhiline erinevus tuleb kandekonstruktsioonide, põrandate ja seinte materjalist, mis mõjutab kivimajade jalajälge tugevalt saastamise suunas - tsemendi, betooni ja telliste valmistamine kulutab suure koguses energiat, mis enamasti pärineb fossiilsete kütuste põletamisest. Puitmaterjal aga kasvab ise ning sisaldab endas ohtralt atmosfäärist kasvamise käigus kinni püütud süsinikku (süsihappegaas on üks taimede põhilisi toitaineid), mis teeb puitmajast sisuliselt suure ja pikaealise süsinikupüüduri, pakkudes nõnda lihtsa lahenduse süsinikuheitmete liigset kogust Maa atmosfääris mitte ainult vähem kasvatada, vaid ka vähendada.

Viimased märgised

Süsinikumärgis puitmajadele

Greenline House rakendus arvutab ja väljastab süsinikumärgiseid ehk annab majatootjatele ja -ostjatele teavet puitmajade mõjust atmosfääri süsinikubilansile. 

Loe lisaks ›

MIlleKs?

Ehitussektori heitmete mõju globaalsele kliimamuutusele on märkimisväärne. Puitmajad saavad seda mõju vähendada.

Loe lisaks ›